Žijete v dlouhodobém vztahu a neklape vám to? Otestujte svoji vztahovou kompatibilitu.

Dospěl váš dlouhodobý vztah do fáze, v níž si spolu nerozumíte a raději se každý věnujete vlastním koníčkům, abyste nemuseli trávit čas spolu? Nebo jste naopak na počátku vztahu a ptáte se, jestli pan úžasný či slečna dokonalá je ten pravý (á)?

Ať tak či tak, na partnerském vztahu je potřeba pracovat v každé jeho fázi, budovat společné zájmy a společně nalézat řešení případných neshod, jinak se do něho pomalu a plíživě dostane stereotyp a nuda. A ze vztahu se stane nutnost, kterou je potřeba vydržet kvůli dětem, majetku nebo jen proto, že už jsme si tak zvykli.

Růžové brýle zamilovanosti.

Na počátku vztahu nasadí zamilovanost oběma partnerům růžové brýle. Po nějakém čase ale i ta vyprchá a zůstanou dva lidé, dvě různé osobnosti, které spolu jsou či nejsou kompatibilní. V této chvíli nastává první revize vztahu. „Máme natolik stejné základní hodnoty, aby nám stálo za to spolu zůstat, nebo se raději rozejdeme a ušetříme si mnohá trápení v budoucnu?“, ptá se mnoho párů. K této výchozí situaci se navíc přidávají další faktory.

Osobnostní a životní vývoj?

Manželé či partneři už v té době mohou mít děti, společný dům nebo byt, vlastní podnikání. To vše hraje v rozhodování roli. Dalším významnou skutečností bývá i vývoj partnerů. Žádný člověk nezůstane několik let stejný. Na základě životních zkušeností se mění povaha, zaměření i priority člověka. Mnohdy je proměna tak zásadní, že z na kariéru zaměřené manažerky se stane velmi spokojená maminka několika dětí. Pokud na ní však manžel miloval právě ty vlastnosti, které teď kvůli nové roli potlačila, partnerská krize je na spadnutí.

Proč si nerozumíme?

Na místě je revize vztahu. V této chvíli je potřeba, aby si oba partneři upřímně odpověděli na otázku, proč si nerozumíme? Co se stalo, zda na svém vztahu chtějí pracovat nebo jim připadá jako nejrozumnější řešení rozchod. Další setrvání v nefunkčním vztahu je velmi náročné na psychiku a zátěž se zanedlouho projeví i v dalších rovinách, například na zdraví, podrážděnosti či vyhořelostí obou partnerů, kterou trpí především děti, na vztazích s okolím neschopnosti komunikovat a podobně.

Pokud po upřímné revizi dospějeme k tomu, že nám to stojí za to, stojíme před otázkou, jak vztah zachránit? Jak změnit vězení na zázemí? Jak zase najít společnou řeč a začít se společně smát? Jak hledat a najít cestu ven?

Chceme na vztahu pracovat?

Pokud chcete oba upřímně na vztahu pracovat a hledat odpověď na otázku proč si nerozumíme, můžete požádat o pomoc odborníka. Zajít do manželské poradny, najít si psychologa nebo vztahového kouče, který vás vyslechne a nasměruje na správnou cestu. Nebo můžete zkusit jít efektivnější cestou a otestovat si nejprve vaši vztahovou kompatibilitu na platformě www.partnerstest.cz. Testy sestavené na základě mnohaletých zkušeností psychologů a vztahových koučů vám pomohou podívat se na sebe i svůj partnerský vztah exaktně a zhodnotit, zda jako partneři máte šanci na záchranu vztahu. Testy vám objasní i to, proč si nerozumíte a na jakých oblastech je potřeba zapracovat.

Test partnerské kompatibility = odrazový můstek k řešení partnerské krize.

S jejich interpretací vám rád pomůže psycholog, pro něhož bude test odrazovým můstkem k práci s vámi a poskytne mu rychle a efektivně obrázek, který by pouhým terapeutickým rozhovorem získával několik týdnů či měsíců. Vybírat můžete ze samostatných testů osobnosti tzv. SingleTest nebo testů vztahové kompatibility tzv. PartnersTestů ve variantě pro začínající a dlouhodobý vztah.

Vyjděte díky našim testům z partnerské krize a vybudujte si vztah, v němž se bude všem dobře žít.

Eva Urbanová.