Mladé slečně Lucii (na přání klienta uvádíme pouze křestní jméno) je 26 let a již 3 roky žije se svým přítelem. Přišla za námi s velmi choulostivým, citlivým problémem, a sice že nenachází potěšení v sexuálních prožitcích se svým partnerem – navzdory tomu ho miluje, říká, že je „srdečný, obětavý a je takový, jaký by chlap měl být“. Lucie se však dále svěřila, že vyvrcholení při pohlavním styku dosáhla pouze pomocí imaginací ženských partií, a že za normálních podmínek s partnerem ní sex „ani nehne“. Zkrátka a dobře naše klientka se z psychologického hlediska ocitla v patové situaci. Měla by dát přednost roli správné přítelkyně? Nebo poslechnout své srdce a adaptovat svůj život na nové koleje alternativní orientace?

Nechť tě provází síla

Homosexualita je dnes již naprosto běžný fenomén, se kterým není třeba bojovat, natož ho „léčit“. Ačkoli by se v případě Lucie dalo spekulovat o možné bisexualitě, po provedení testu orientace jsme jednoznačně došli k závěru, že Lucie vykazuje většinu typických znaků pro homosexuály. Při další schůzce jsme klientce ukázali výsledky testu – ukázali jsme ji něco, co už delší dobu věděla. Kdyby slunce představovalo pravdu, ono testování pouze jako by odehnalo mráčky zakrývající tu rozžhavenou hvězdu. Lucie zřejmě pochopila a konečně mohla vyslovit ta slova: „Jsem lesba“. Po provedení dalších osobnostních testů jsme ji seznámili s dnešní podobou registrovaného partnerství a možnostmi adopce dětí. Po skončení sezení nám poděkovala a vyšla ven se znalostmi svých vlastních hodnot a svého vztahového potenciálu.

Je jasné, že do světa vyšla jiná Lucie, než jaká před týdnem sahala po zvonku u hlavních dveří. Je nová Lucie lepší než ta předchozí? Bude nyní šťastná? Co si o tom myslíte vy?