Nutkání, či potřeba partnera prověřovat a podezírat. Jak je to mezi muži a ženy? Kdo je v převaze?

Na úvod bych definovala pojem zvědavost, což je „psychická činnost spojená s orientačně pátracími aktivitami.“ Zvědavost jako taková je nástrojem naší přirozenosti, takže může být dobrým začátkem, ale nesmí se u ní skončit. Jedno z pravidel úspěšného seznamování je „udržujte zvědavost na uzdě“. Ať už si v této fázi píšete s kýmkoli, nikdy mu/ji nesdělujte pikantnosti ze svého života, neboť nikdy nevíte, k jakým uším se to dostane. Navíc, čím větší zvědavost ve druhém vzbudíte, tím lákavější pro něj budete. Nelžete, ale nepište o sobě všechno a na otázky odpovídejte bez konkrétních příkladů. Váš protějšek se tak nebude moci dočkat další Vaší zprávy a navíc bude hořet zvědavostí Vás poznat osobně.

Emoce strachu roztáčí další kolotoč mentálního návyku pochybností. I když se něco povede, mysl nabídne další obavu, nejistotu, zda je to opravdu dobře a jsou tu znovu pochybnosti. Někteří lidé mají stálé nutkání prověřovat své okolí.

Virtuální vztahy – doba sociálních sítí

Pozor na fenomén virtuálních vztahů, vzniklých zejména na sociálních sítích. V našem testu vyjadřujme míru rizikového či kontraproduktivního chování jedince ve formě chronické zvědavosti (míra slídění, prověřování), která výrazně ovlivňuje kvalitu soužití jedinců v partnerském vztahu. Pokud má jedinec již nutkání jinému vstupovat do osobních nebo pracovních věcí (například PC, email, telefon a podobně) jedná se již o nestandardní chování, jehož důsledek se negativně odráží v jakýchkoliv vztazích. Následkem je (v případě odhalení) naprostá ztráta důvěry. Fenomén dnešní doby a techniky bohužel k tomuto jednání nejen přispívá, ale vyloženě i vybízí.

Kde jsou doby korespondenčních lístků a dopisů, i když i v této době docházelo k porušování osobní svobody a čtení toho, co není určeno právě adresátovi. Mám na mysli rozlepování dopisů nad párou a podobné zážitky s nutnou dávkou adrenalinu, strachu a vzrušení, co se dotyčný dozví. Pojďme ale na fakta a čísla.

Zvědavost mužů a žen v ověřených číslech

Opět jsme porovnali data mužů a žen ze stejného vzorku téměř 6 000 respondentů a zvědavost u mužů je na 44,6 % a  u žen je na 54 %. Otázkou je, proč je tato touha u žen vyšší než u mužů. Je spojena i s jinými charakterovými vlastnostmi? Odpověď může být hned v závěsu spojená se žárlivostí, kde jsme zjistili, že žárlivost u žen je zastoupena skutečně ve vyšší míře než už mužů. Logicky tedy můžeme dovodit příčinnou souvislost mezi tímto chováním.

U žen se pohybuje žárlivost na 73,3 % a u mužů je na 63,9 %, což je  téměř 10% rozdíl.  Je možné, že příčinná souvislost je u žen zakořeněná od pradávna, zejména v tom, že ženy mají rády věci pod kontrolou z hlediska stability vztahu pro bezpečí domova. Je to v nás a právě ony tykadla intuice nás nutí  řešit věci dříve, než samy nastanou (například při sebemenším podezření se podívat partnerovi do mobilu). Ostatně ženy jsou například o 5 % samostatnější než muži, mají daleko realističtější pohled na situace, jsou také ale impulzivnější a v seznamování smělejší, ale o tom až příště.

Zvědavost a žárlivost spolu úzce souvisí

Co je žárlivost?

Je to fenomén doby, chování, emoce? Fenomén moderní doby to rozhodně není, žárlilo se, žárlí se a bude se žárlit. Žárlivost je součástí každého vztahu. Žárlivost mezi partnery je naprosto přirozený jev, objevuje se spolu s láskou a jen málokdy nejdou ty dvě ruku v ruce. Zdravá žárlivost je zároveň kořením vášnivého, láskyplného vztahu a asi by nám nepřipadalo přirozené, kdyby nám partner nebo partnerka jednou za čas nevyčetli něco, co bychom si my rozhodně vyčíst neodpustili.

Žárlivost je záporná emoce, projevující se úzkostí vyvěrající z pocitu nejistoty a strachu z možné ztráty milované osoby, a to jak v heterosexuálních, tak i homo či bisexuálních vztazích. Žárlivost je zaměřená vůči třetí osobě nebo osobám, které jsou vnímány jako ohrožující prvky stability vztahu.

Žárlivý jedinec má potřebu ujišťovat se o lásce partnera, vyžaduje důkazy a činy ujišťující ho o lásce k němu. Žárlivost má také několik stádií. Chronická žárlivost, která vzniká bez jakéhokoliv podnětu ze strany partnera, hraničí s patologickou žárlivostí. V případě, že jedinec pátrá po důkazech, může se jednat i o chronickou zvědavost, nikoliv žárlivost jako takovou.

Můžeme být však také obětí žárlivosti sebezničující a destruktivní pro náš vztah. Takovou žárlivost je nutné včas rozpoznat a snažit se jí dostat pod kontrolu dřív, než ovládne ona nás. Proto je tu prostor pro PartnersTest, příležitost podívat se na chování partnera optikou vědy.

Vaše Eva

*Výsledky našich empirických dat uvádíme v procentech a v pořadí muži/ženy na české populaci. Pro data a jejich porovnání jsme zvolili vzorek 5 800 respondentů z řad mužů a žen ve věku od 18 do 70 let.

Budeme rádi za vaše názory, či zkušenosti, které můžeme společně sdílet: klikněte zde.