Nesmělost a strach může být při navazování nových vztahů s cizími lidmi velkým problémem

Strach ze ztrapnění při seznamování je subjektivní pocit a každý z nás může mít k tomu pocitu jiný důvod. Odmítnutí je běžná, naprosto přirozená věc, které není třeba se bát. Partneři si potřebují hlavně často zvednout sebevědomí a zbavit se strachu z odmítnutí.

Překážkou k projevení zájmu je vedle strachu z odmítnutí také nejistota co se týče celkového postoje partnera k seznamování. Dnešní doba ovšem tyto problémy z velké části prolomila. Lidé se seznamují z 95 % skutečně pouze přes seznamovací servery a různé sociální skupiny, nevyjímaje těch profesionálních, kde byste to možná ani nečekali.

Seznamování ve virtuálním prostředí

Virtuální seznamování na jedné straně odstraňuje bariéry, na straně druhé otevírá možnosti vyjádřit své pocity, přání a touhy schované za přezdívkou nejrůznějším způsobem. V tomto případě sdělování toho, co chceme a nechceme funguje téměř bez problémů snad všem. Jenže chat opadne a seznamování je dál o komunikaci a to smělosti, opatrnosti, věcnosti, žvanění, klábosení o ničem a podobně….

Ženy, jako hlavní iniciátorky seznámení

Možná vás nepřekvapí, když řeknu, že ženy jsou iniciátory seznamování více než muži, o čemž svědčí i větší počet žen na seznamovacích portálech. Náš výzkum ukazuje, že u žen jsou hodnoty na 46 %, u mužů na 39,5 %, z čehož je ze vzorku 5800 respondentů zřejmé, že ženy patří mezi odvážnější, ať už při oslovení nebo jiných seznamovacích aktivitách, kterými je bezesporu i flirtování. I zde ženy dosahují výraznějších hodnot než muži.

Muži při seznamování mají klidnou hlavu

Ostatně v komunikaci a řešení problému jsou naopak muži na 48,8 % a ženy na slabší hodnotě 45,9 %. Je to tím, že muži nepotřebují řešit různé situace „za tepla“, jako ženy. Umí nechat věci vykrystalizovat, až tzv. „vyhnít“ a řeší je až když to nezbytně potřebují nebo již není kam uhnout, což je dobrá strategie v řadě problémech, které se mezi tím vyřeší sami, třeba odchodem partnerky. Se seznamováním, komunikací a smělostí úzce souvisí i flirtování a provokování. Tohle téma si necháme na příště, sledujte naše příběhy….

Vaše Eva

*Výsledky našich empirických dat uvádíme v procentech a v pořadí muži/ženy na české populaci. Pro data a jejich porovnání jsme zvolili vzorek 5 800 respondentů z řad mužů a žen ve věku od 18 do 70 let.

Závěrem, co na to říká vztahový kouč DanaKomunikace je jedním z pilířů kvalitního vztahu, a pokud se nacházíme ve fázi seznamování, může zdravá smělost, a naopak přílišná opatrnost určovat další kroky v přístupu k novému partnerovi, na kterého chceme udělat ten nejlepší dojem. Tak jako sportovci trénují své svaly, pojďme začít vědomě trénovat své vlastní sebevědomí, komunikaci anebo empatii. Kolik času týdně, měsíčně a za rok jste do sebe „investovali“ vy sami? Prvním krokem, kromě odvahy začít něco měnit, je zjištění aktuálního stavu. Jak na tom jsem? Jak komunikuji? Jak přijímám zpětnou vazbu? Jak to mám nastaveno já a jak můj partner? A konečně, hodíme se k sobě? Bude to fungovat? Fungující vztah vám neslibuji, ale cestu ke spokojenějšímu fungování ve vztahu si ukázat můžeme a slibuju, bude vás to bavit.

Co radí psycholog Viktor? Ženy se seznamují snadněji než muži z toho důvodu, že pro ně seznámení nemusí hned znamenat začátek vztahu. Chtějí si povídat, mají rády komplimenty pro povzbuzení vlastního sebevědomí, či získání jistoty v očekáváném vztahu.

Budeme rádi za vaše názory, či zkušenosti, které můžeme společně sdílet: klikněte zde.