Partnerské vztahy jsou neuvěřitelně křehká a složitá záležitost. Všichni se snažíme být v životě šťastni, a jelikož jsme tvorové sociální, přirozeně hledáme svou vysněnou polovičku. Bohužel nedorozuměním a potížím nejsme ušetřeni nikdo, ať jsme homosexuální nebo heterosexuální pár, všichni řešíme stejné problémy a všichni hledáme spřízněné duše. Pokud si ovšem říká, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, jak to že ani dva z Marsu, nebo dvě z Venuše nemají dopředu vyhráno?

2K-komunikace a kompromis

Ze všech stran na nás média hrnou zamilované příběhy, jako malí jsme nejednou sledovali krásné pohádky, a postupem času nejrůznější romantické komedie a telenovely. V nich po menších či větších peripetiích dosáhnou hlavní hrdinové šťastného konce, o což se následně snažíme také. Bohužel v reálném životě to mnohdy tak jednoduché není, a co teprve, když spolu mají žít šťastně až do smrti dvě princezny nebo dva princové? Tak jako ve všem co děláme, je někdy lepší řídit se pravidlem, méně je více a zlatá střední cesta. Pocit zamilovanosti opravdu po čase vyprchá a je potřeba zjistit, jestli ten náš milovaný protějšek, který vyrůstal v jiných podmínkách a má jiné návyky, může doplnit nás samé. Bez kompromisu a komunikace dnes nejde už vůbec nic, proto je důležité se těchto zásad držet.

Větší tlak = potřeba větší partnerské důvěry a kompatibility


Pro nás je možná mnohem složitější dlouhodobý a silný vztah nastavit. Pořád žijeme v době, kde předsudky sice ustupují, ale rozhodně nemizí. Jako gayové a lesbičky sice můžeme uzavírat registrovaná partnerství, ale dítě už adoptovat nikoli! Polovina lidí si myslí, že má právo nás soudit, nebo se k našemu životnímu stylu vyjadřovat, a přesně to tvoří pomyslný tlak, ve kterém žijeme každý den. A zároveň se stejně důležité stává nastavení vůči sobě samým v partnerském svazku, jako vůči našemu okolí. I když se mluví o rovnosprávnosti, sami nejlépe víme, čemu každodenně čelíme. Je proto ještě mnohem náročnější najít svůj protějšek a vybudovat natolik pevný vztah, aby tento tlak vydržel. A možná právě o to víc, zde musí fungovat partnerská důvěra a kompatibilita, aby se vztah stal opravdu pevným. Pokud máte nového partnera či partnerku nebo pociťujete krizi s tím současným, není ostuda hledat pomoc. Čekárny psychologů jsou narvány k prasknutí, každý potřebuje vyslechnout a pomoci. Lidé se odcizují a naštěstí, již dnes dávno není tabu, nechat si od někoho poradit. Pokud ale nepotřebujete přímo takovou radu nebo chcete pro začátek zkusit jinou variantu, můžete vyzkoušet Partnerstest. Nová optika nahlížení na nějaký problém je vítaná vždy, možná Vás překvapí, co všechno jste o sobě nevěděli, nebo věděli, ale více se tím nikdy nezabývali. Možná zjistíte více o Vašem protějšku a tím jej lépe pochopíte. Pokud Vám to za to stojí a rozhodnete se zkusit dozvědět více, podívejte se na nabídku našich testů na stránkách https://www.partnerstest.cz/partnerstest-plus/.

Jaký je tedy recept na šťastný život?


Recept na šťastný život Vám nikdo nedá, každý jsme originál a na každého platí něco jiného, ale je opravdu důležité zkusit cokoli, pokud víte, že to chcete. Každý potřebuje někoho, komu se může svěřovat, komu důvěřuje, ke komu se schoulíme, když máme pocit, že se celý svět spolčil proti nám. Sdílet s ním to špatné i to dobré, přesně tak se to říká, a přesně tak to je.
V dnešní době je čím dal složitější takový vztah udržet. Život je hektický, jsme v neustálém stresu. Jsou na nás kladeny obrovské nároky, a my se snažíme uspět jak v soukromém, tak profesním životě. Žijeme v moderní době, kde nic neutajíte, a sociální sítě začínají ovládat náš svět. Všichni volají po svých právech, ale málokdo zná své povinnosti. Pocit zodpovědnosti, je nahrazován právem na šťastný život. Proč ale nezkusit vytvořit dlouhodobý vztah, pochopit protějšek a nastavit to trochu jinak?

TIP: Pokud nejde vše podle Vašich představ, vzpomeňte, kolikrát v životě jste změnili názor, kamarády, partnery…a přežili. Vše je pomíjivé, musíte však umět vyhodnotit, jestli je reálné, že Váš vztah bude fungovat a pokud vidíte, že je ten druhý schopný kvůli Vám určitých ústupků, možná jste na řadě vy. Jestli jste ve vztahu šťastnější než mimo něj, pak je určitě dobré zkusit jej zachránit, abyste si nemuseli vyčítat, když přijdou chvíle, a oni přijdou, kdy budete zvažovat, zda jste neudělali chybu, že jste nezkusili vše.