Problém ve vztahu

Chtěl jsem se zeptat, jaký máte názor na ženu, která (neobvykle u žen) chce vědět mou minulost? Proč jsem se rozešel s bývalými ženami? Měla špatné vztahy, nenašla toho pravého a chce delší dobu na poznávání, aby se ujistila, že jsem ten pravý. Povídá, že se nedokáže chlapům otevřít a dávat najevo svou lásku dříve jak za půl roku. Vycházelo nám to měsíc, bylo to krásné. Od té doby, co jsem jí řekl, že se nechci s ní bavit o její a mé minulosti, předešlých vztazích, tak se ke mně chová jinak. Nedává mi tak city najevo, ani mě u sebe už nenechala přespat, jako dříve. Mám jí říct o své minulosti a chtít vědět i o její minulosti? Mohl byste mi prosím poradit?

K vašemu dotazu

  • Je zcela normální, že člověk ve vztahu zažívá příznivé či méně příznivé období a je také zcela normální, že člověk po zkušenostech z předešlých vztahů hledá jistoty a rád by se vyvaroval předešlých zkušeností či různých „traumat“.
  • Není však v pořádku, pokud partner vztah staví či buduje na skutečnosti, kterou popisujete, a tou je hledání pravdy v minulosti a stavět vztah na „vyzvídání“. Znát minulost v určitých mezích je v pořádku a zcela normální. Nepřipadá mi však konstruktivní, zejména po měsíční hezké známosti, se takto chovat ze strany partnerky. Ženy jsou v tomto ohledu zřejmě více zvídavější, ale paní se vůbec nevymanila z křivdy, kterou si ze vztahu nese. Otázkou je, jaká křivda to je, a co za tím skutečně je. Může to být pouze její strategie – nástroj k udržení si partnera a jeho pozornosti. Jakási „pohádka“ o ublížené a rytíři, který jí má zachraňovat a opečovávat.
  • Ostatně, jak píšete, že „to bylo to krásné“. To může naznačovat chování nezralé osoby (dítěte) nebo vědomé manipulace. Jste připraveni žít s ženou, která bude i nadále „rozmarná“ nebo manipulovat s vámi?

Doporučení:

  • O své minulosti jí můžete říci tolik, kolik považujete za vhodné, ale žádný partner nemá právo vědět víc, než je ochoten člověk sdělit. Partner by neměl trvat na „výslechu“ co bylo a nebylo. Je to věc etiky a vztahové hodnoty. Každý má právo na soukromí.
  • Ostatně je to minulost a vztah se rodí pro současnost a budoucnost. Rozhodně nedoporučuji nový vztah zatěžovat tím, co bylo. Sdělené informace jsou pak často vytrženy z kontextu a velice lehce jsou použitelné v případě jakékoliv bezvýznamné kolize, která může ve vztahu nastat.
  • Doporučila bych paní, aby se prvně obrátila na odborníky a zpracovala si tyto emoce než se rozhodně do nového vztahu, který nebude zatěžovat negativními emocemi. Je to ztráta času.
  • Vám bych doporučila promluvit si s partnerkou o tom, co si myslíte a nebojte se nastavit jasná pravidla. V případě, že společný jazyk nenajdete a partnerka hodlá v praktikách pokračovat, doporučuji jít do jiného vztahu a stávající ukončit hned v začátku, než vzniknou emoční pouta. Pokud člověk přistoupí na hru manipulanta, nikdy neustojí nestranný pohled a ztratí svojí osobnost. Naše doporučení může působit tvrdě, ale je ze života.